Šetřit vodou se dá i jinak

 „Světové zásoby pitné vody se rapidně snižují! Do 50 let bude Česká republika bez vody!“

Podobné zprávy se objevují čím dál častěji. Je na nich něco pravdy, nebo se jedná pouze o pokus vyvolat senzaci? Podle všemožných modelů to bohužel úplně planá slova nejsou a již za několik let bychom mohli pocítit omezené zásoby vody i v našich končinách.

Co to znamená?

Spotřeba vody neustále roste, nejen té pitné, ale také užitkové. To je prostý fakt. Vodu totiž pro svou práci potřebují téměř všechna odvětví lidské činnosti. Největším spotřebitelem vody je ropný průmysl následovaný textilním.

A o textilním průmyslu ve spojení s vodou bude nyní řeč.

Většina z nás má v šatníku zejména bavlněné oblečení, případně to z umělých vláken. Důvod je logický. Umělá vlákna tvoří až 50 % produkce textilního průmyslu, zatímco bavlna až 40 %. A právě ta je bohužel kamenem úrazu.

Představte si, že na výrobu jednoho jediného bavlněného trika je zapotřebí až 2720 litrů vody.

A nyní si představte, kolik tun trik se každý den ve světě vyrobí. K tomu přičtěte další části oděvu jako mikiny, kalhoty atd. a dostanete se na nepředstavitelné objemy.

Co s tím?

Naštěstí existuje jednoduchá a osvědčená alternativa. Technické konopí.

Nemyslíme tím marihuanu a nic ve spojení s THC, takže se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků. Technické konopí je plně legální a běžná zemědělská plodina využívaná tisíce let i na našem území.

Pěstování technického konopí spotřebuje o polovinu méně vody než bavlna a například o 95 % méně hnojiv a chemických postřiků, čímž dále šetří životní prostředí, a hlavně přímo naše zdraví.

Vodu jsem sice ušetřil, ale co z toho budu mít já?

Technické konopí je od přírody antimikrobiální, díky čemuž udrží oděvy a obuv z technického konopí vaše tělo a nohy svěží a bez zápachu. Navíc je savé a odvádí tak pot od vaší pokožky a díky termoregulaci vás v létě ochladí a v zimě zahřeje. Třešničkou na dortu je vysoká odolnost, jelikož je technické konopí jedním z nejsilnějších přírodních materiálů.

Kromě toho, že přispějete svou troškou pro lepší budoucnost planety a příštích generací, se vám do rukou dostane vysoce kvalitní zboží důležitých vlastností, které vám vydrží spoustu let.