S konopím k čistšímu ovzduší
Téma klimatické krize se řeší po celém světě. Spousta lidí hledá možnosti, jak zpomalit nebo úplně zastavit globální oteplování a s ním spojené výkyvy počasí, záplavy, sucha, tání ledovců a další. Velkou otázkou je, jak z atmosféry vyčistit oxid uhličitý (CO2)? Technické konopí nám s tím může pomoci.
Než se do toho pustíme, pojďme si popsat pár základních věcí: Během globálního oteplování narůstá průměrná teplota v atmosféře naší planety. To je způsobeno zvýšenou koncentrací plynů, z velké části jde o emise oxidu uhličitého, které v atmosféře vytváří tepelný obal a vytváří tzv. skleníkový efekt. Stejně jako ve skleníku se tu pak drží teplo, které by se normálně mělo uvolňovat pryč. Planeta se stále více zahřívá a my zažíváme nečekané změny v počasí.
Jak pomůže konopí?
Stejně jako jiné rostliny i konopí ke svému růstu využívá fotosyntézu. V tomto ohledu není žádnou výjimkou. Ze vzduchu zachycuje oxid uhličitý, který (velice zjednodušeně řečeno) rozkládá na uhlík a kyslík. Z uhlíku si tvoří stavební prvky pro svůj růst a kyslík uvolňuje zpět. V porovnání s jinými zemědělskými a lesními rostlinami je ale dokázané, že umí absorbovat mnohem více CO2.
Kdyby se nás někdo zeptal, jestli je pro ovzduší lepší sázet stromy nebo konopí, odpovíme bez váhání že konopí. Máme na to jasné argumenty. Konopí roste mnohem rychleji, častěji se sklízí a dá se nasázet hustě vedle sebe. Bavíme se tu tedy v několikanásobcích CO2, které můžeme díky němu z atmosféry získat.
Rychlý a zjednodušený výpočet:
U stromů se častokrát absorpce uhlíku počítá třeba na 40 let jejich života. V každé fázi života roste jinak, a proto potřebuje jiné množství CO2. V úplném průměru se ale bavíme o cca 6 tunách CO2 za rok na hektar půdy.
Na stejném hektaru vám vyroste cca 6,25 tun konopí. Víme, že z 1 tuna potřebuje cca 1,6 CO2, to vychází na 10 tun CO2 na hektar. I když byste na stejné půdě pěstovali konopí jen dvakrát do roka, stejně získáte alespoň 20 tun zpracovaného uhlíku, tj. O 14 tun víc, než kdyby vám na stejné ploše rostly stromy.
Kromě tzv. “carbon mining”, neboli získávání uhlíku z atmosféry, má konopí také další pozitivní vlastnosti. Například pomocí procesu phytoremediace čistí půdu, ve které roste. Mimo jiné umí také čistit půdu od radioaktivních částic. Tyto účinky byly testovány v Černobylu a měly velice pozitivní výsledky.
Co s uhlíkem dál?
I když zastáváme názor, že s ohledem na čisté ovzduší dává větší smysl pěstovat konopí než stromy, stejně se nevyhneme otázce, co s absorbovaným uhlíkem dál dělat?
Je potřeba ho totiž dál zpracovat. Stejně jako u dřeva, pokud konopí pouze spálíme nebo necháme shnít, uhlík se díky chemickým procesům naváže zpátky na kyslík a my máme pracně nachytané CO2 zpátky v atmosféře (případně v půdě).
Naštěstí je tisíce způsobů, jak se dá konopí zpracovat dál a využít tak uhlík k něčemu užitečnému. Věděli jste, že se z konopí dá vyrábět až 2000 různých produktů? Například stavební materiály jako beton, MDF desky a tepelné izolace, vlákna na pytle a provazy, konopný papír, nebo doplňky stravy, oleje či masti.
My jsme z něj začali šít boty a oblečení. Pokud hledáte značku, která o své produkci přemýšlí od začátku až do konce, mrkněte, jestli vás zaujme náš konopný streetwear.