Jak mít co na sebe ale neplýtvat vodou?

“Očekává se, že roku 2025 bude polovina populace žít v prostředí s nedostatkem vody”, “Kapské město zažilo Den nula”, “Kalifornie hoří”...

Podobné zprávy se objevují častěji a častěji. Spousta článků a vědeckých výzkumů nás stále přesvědčuje o tom, že nejde o fake news, ale o realitu. Do několika let bychom tak mohli všichni pocítit dopady sucha i v našich vlastních životech. Co se s tím dá dělat? Zaměřit se nejen na nižší spotřebu vody v našich domácnostech, ale také začít podporovat značky a firmy, které na spotřebu vody myslí už během výroby svých produktů.

Pojďme se do toho víc ponořit

Celková spotřeba vody stále roste. Je důležité si ale uvědomit, že nejde jenom o pitnou vodu, kterou využíváme doma. Stejně tak roste spotřeba vody pro průmyslové užití. To je způsobeno neustálým růstem populace a s ním spojeným růstem poptávky po výrobě více a více věcí. Vodu potřebuje pro svou výrobu každý průmyslový sektor, na prvním místě se se svou spotřebou umisťuje ropný průmysl, hned za ním je ale móda a výroba textilu.

Co všechno móda dělá, že spotřebuje tolik vody? Tady jen pár základních faktů. Většina z nás má v šatníku převážně oblečení vyrobené z bavlny, dál z umělých vláken a syntetických materiálů, jako je například polyester. Umělá vlákna zastupují až 50 % produkce celého textilního průmyslu, bavlna pak dalších 40 %.

Jediné bavlněné tričko potřebuje pro svou produkci 2720 litrů vody. Zkuste si představit, kolik tun triček se na světě vyrobí za den. A to nemluvíme o dalším oblečení jako jsou mikiny, džíny, kabáty, boty atd. V ten moment se dostáváme na nepředstavitelné množství.

Nedělejme vlny

Zní to depresivně, co? Bohužel, všichni musíme chodit v něčem oblečeni a tím pádem si také čas od času něco koupit. Jak se s tím psychicky vyrovnáváme my? Nosíme produkty z technického konopí. Jedná se totiž o alternativu, která má oproti bavlně spoustu pozitivních enviromentálních vlastností. Kvůli své spojitosti s marihuanou je bohužel její produkce v mnoha státech aktivně potlačovaná.

Jaký je rozdíl mezi technickým konopím (anglicky “hemp”) a marihuanou? Jsou to v mnoha ohledech stejné rostliny, rozhodně ale ne identické. Technické konopí obsahuje pouze stopové množství psychoaktivního THC, které je u marihuany hlavní aktivní a vyhledávanou látkou. V pozdních 30. letech 20. století vyšlo konopí z módy právě kvůli propagaci negativních vlivů marihuany a spojováním těchto dvou rostlin dohromady. Přitom konopí bylo po tisíce let využívané jako surovina například pro výrobu pytloviny, provazů, lodních plachet nebo papíru. Má spoustu vlastností, se kterými může produkci bavlny hravě strčit do kapsy. A to se týká také spotřeby vody.

Kolik toho konopí vypije?

S ohledem na spotřebu vody je bavlna jednou z nejnáročnějších plodin, zároveň je při jejím pěstování potřeba využívat spoustu pesticidů (jedná se o spotřebu 20 % pesticidů na celém světě). Konopí přitom spotřebuje jen čtvrtinu vody a pesticidy nejsou potřeba téměř vůbec (o 95 % méně), protože je přirozeně antibakteriální. Jeho vlákno se přitom dá v textilu využít stejně jako to bavlněné.

A to nemluvíme o dalších vlastnostech, jako je až čtyřnásobná výtěžnost vlákna při pěstování na stejném objemu půdy nebo skutečnost, že není tak náchylné na klimatické podmínky, a tak se dá pěstovat lokálně, jako si například pěstujeme naše konopí v Evropě.

Co z toho kápne vám?

Smysluplným nákupem konopných výrobků podporujete snižování celosvětové spotřeby vody. Můžete mít proto dobrý pocit, že si zlepšujete svoji karmu. Konopí má ale také spoustu vlastností, které vám mohou být prospěšné.

Je antimikrobiální, to znamená, že konopná látka díky svému nehostinnému prostředí zabíjí bakterie a zamezuje růstu plísní. Proto tenisky, trička, ponožky nebo třeba spodní prádlo vyrobené z konopí vydrží déle čisté a zamezují zápachu. Pohlcuje vlhkost a díky tomu se v konopném oblečení méně potíte. Je termoregulační, a proto vás v létě chladí a v zimě zahřeje. Přirozeně filtruje UV paprsky. Třešničkou na dortu je pak jeho vysoká pevnost – jedná se o nejpevnější rostlinné vlákno na světě!

Nošením konopného oblečení a bot přispíváte nejen ke snížení vody na celé planetě a zároveň si do svého šatníku přidáte vysoce kvalitní funkční oblečení, které určitě oceníte a dlouhodobě vám bude sloužit.