Zadejte v košíku kód GREENFRIDAY a získejte slevu 20 %

8 tipů, jak šetřit vodou ve vašem šatníku

Obrázek článku

 

Módní průmysl je jeden z nejžíznivějších průmyslů na světě. Víte, že se na jedno tričko průměrně spotřebuje 2 700 litrů vody, což je pitný režim pro dospělého člověka asi na dva a půl roku? 

Pojďme se každý aktivně zapojit a zamezit dalšímu plýtvání! 

Přinášíme několik jednoduchých tipů, jak na to:

1. Vybírejte správně materiály  

Vše začíná už u výběru materiálu, ze kterého jsou kousky v našem šatníku vyrobeny. To je první věc, na kterou bychom si měli dávat pozor. Vyvarujte se syntetickým materiálům, které jsou zátěží jak pro planetu, tak pro naše zdraví. Z velké míry kvůli neviditelným mikroplastům, které se uvolňují do vody při praní a stejně tak mohou dlouhodobě škodit naší pokožce. 

Doporučujeme nosit oblečení vyrobené z přírodních materiálů, jako je konopí, bavlna, len a podobně. Ale pozor, i tady je potřeba myslet na to, kolik vody se spotřebuje při výrobě. V tomto srovnání si konopí vede zdaleka nejlépe. Pro lepší představu, k výrobě konopného trička je potřeba poloviční množství vody, než je tomu například u trička bavlněného! 

2. Nakupujte u lokálních značek  

Pokud chcete o svém oblečení vědět co nejvíc, začněte nakupovat lokálně! U menších lokálních značek si jednoduše zjistíte původ, kvalitu i způsob výroby. A je už skoro pravidlem, že lokální výrobci jsou důslednější, šetrnější k přírodě a dbají právě i na šetření vodou. 

3. Správně skladujte oblečení 

Když už nakoupíte kvalitní kousky, musíte je umět i správně skladovat. 

Doporučujeme mít oblečení někde na tmavém místě. Déle tak vydrží jeho barva, protože na něj nesvítí sluníčko.  

Každý kousek by měl být ukládaný do skříně jinak – košile patří na ramínko, sukně a mačkavé kalhoty na ramínka s kolíčky, “těžké věci” (jako kabáty, mikiny, svetry) je dobré skládat, na ramínkách se takové kusy totiž mohou vytahat a nebudou už vypadat dobře. 

A pozor na drátěná ramínka! Často se o ně oblečení roztrhne nebo se vytahá. Raději používejte ramínka z jiných materiálů. 

4. Opravte si své oblečení 

Kdy jste si naposledy zašili díru na ponožce? ????Ponožky už jsou tak levné a dostupné, že jsme se naučili je radši vyhodit a koupit nové. A neděláme to už jen s ponožkami… 

Přitom je to tak jednoduché. Pokud se oblečení roztrhne či upadne knoflík, pojďme se snažit jej opravit a zbytečně nevyhazovat.   

5. Vyberte správnou pračku  

Jestli zrovna vybíráte nebo budete vybírat pračku, nekoukejte pouze na cenovou dostupnost a spotřebu energie, ale i na její spotřebu vody. Jednotlivé modely se od sebe liší spotřebou na jeden prací cyklus někdy až o 30 l. 

6. Pračku zapínejte až když je plná 

V dnešní době luxusu jsme si zvykli zapínat pračku kdykoliv se nám to hodí. K ušetření vody by to ale bylo dobré dělat jen tehdy, pokud je pračka opravdu plná.  

7. Perte na nižší stupeň 

Málo se ví, že tmavým kouskům prospívá nižší teplota při praní. Ta nejen že šetří objem vody a spotřebovanou energii, ale dokonce i déle pomáhá udržet původní barvu oblečení. 

8. Nenošené kusy pošlete dál 

Máte v šatníku kousky, které jste už neměli nějaký ten čas na sobě? Pošlete je dál! Oblečení, které už neunosíte můžete darovat nebo prodat. Uděláte tím radost nejen někomu dalšímu, ale i naší planetě.