Naše cesta za oblečením ze 100% českého konopí

Věděli jste, že už nějakou tu dobu testujeme možnost pěstování vlastního konopného vlákna na látku?
Že ne? No, tak to čtěte dál a dozvíte se, jak se věci mají... 

Naše cesta za oblečením ze 100% lokálního konopí začala v dubnu roku 2020. Založili jsme tehdy totiž své vlastní konopné pole a v rámci firemního teambuildingu jsme na něj dojeli experimentálně zasít první semínka. Cílem celé téhle naší akce bylo vyzkoušet jakými způsoby můžeme pěstovat, sklízet a následně zpracovávat vlastní konopí, aby z něj bylo co nejdříve to nejkvalitnější možné vlákno. A tak jsme s do toho pustili odhodláním, nadšením a hlavně jasným cílem – vyrobit oblečení z námi vypěstovaného konopí!

Jak to celé probíhalo? 

Jak už jsme zmiňovali, první fáze testování proběhla v dubnu roku 2020, kdy jsme na přibližně 200 metrech čtverečních zaseli tři různé odrůdy konopí na zkoušku. Byly to nervy, ale rostlinky se hezky chytly a my už jsme je pak jen jezdili kontrolovat a těšili se na úrodu. Už na začátku listopadu 2020 se náš pan majitel Tomáš vypravil sklidit první část pole. Úroda vypadala nadějně, a to znamenalo jediné – náš experiment se vydařil a my měli zelenou pokračovat hrdě dál.  

Celou zimu jsme zkoušeli, jak docílit toho nejlepšího konopného vlákna. Spojili jsme se s výzkumným zemědělským ústavem v Šumperku, aby nám pomohl se správným zpracováním naší úrody. Společně jsme zavítali do tírny, kde se odděluje konopné vlákno od zbytku usušené rostliny. Oddělné konopné vlákno jsme pak zkoumali a hodnotili jsme, který zasetý druh bude pro výrobu látky na trička ten nejlepší. A pak už jsme jen se nemohli dočkat, než zasejeme další várku vítězné odrůdy.

Na pole jsme se znovu dostali v květnu roku 2021, kdy jsme se po testovací fázi předchozího roku pustili do prvního pořádného osevu. Byla to výzva, protože pěstování a sklízení na ploše 5000 čtverečních metrů, to už chce větší odvahu. Ale povedlo se a naše konopí opět rostlo jako z vody. Už při prosincové sklizni bylo jasné, že to vypadá dobře. Výroba oblečení z českého konopí po cca 100 letech nám byla opět o krůček blíž! 

Momentálně je naše konopí v tírně a my už se těšíme, jaký bude výsledek. Pokud námi vybraná odrůda vyrostla správně a vlákno bude dostatečně kvalitní, můžeme pokračovat dál. Z našeho půl hektaru budeme mít dost na další experimenty, což bude už jen krůček k vyrobení prvního trička z vlastního konopí. 

Pro ty, kteří jsou nedočkaví a nechtějí čekat na další blogový článek, kde už se vám snad budeme moct pochlubit výrobou triček z vlastního konopí, doporučujeme sledovat naší FB stránku. Tam totiž přidáváme jednou za čas průběžné reporty i s fotkami a detailními reporty přímo z místa.