Co všechno se dá vyrobit z technického konopí

Technické konopí člověk používá již téměř 10.000 let a je možné z něj vyrobit více než 20.000 různých produktů. Nicméně v posledních desetiletích bylo navzdory svým úžasným vlastnostem upozaděno nejen díky své sestře konopí setému – tedy marihuaně, ale hlavně díky různým lobbystickým tlaků. Hlavním cílem značky Bohempia je vrátit konopné produkty do každodenního lidského života a používání.

Jak je to s konopným oblečením, potravinami nebo kosmetikou?

Konopí do oblečení přináší ty vlastnosti, které se moderní doba snaží nahradit novými technologiemi, ty ale ve většině případů přinášejí výrazně zvýšenou zátěž pro životní prostředí. Konopí přináší následující vlastnosti - je antibakteriální, saje 4 x více vlhkosti a vody než bavlna, díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahuje moly, pohlcuje 95 % UV záření, má vysokou pevnost vlákna a s tím spojenou delší životnost výrobků, má příjemný hladký a měkký omak, má přírodní termoregulaci - v zimě hřeje a v létě chladí.

 

 

Konopí je také superpotravinou, která nabízí řadu zdravotních benefitů. Konopí má vyvážený a pro tělo ideální poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vitamínu A, E a D, a mnoho vitamínů skupiny B. Je bohaté na sodík, vápník, vlákniny a železo. Proto jsou konopná semínka ideální pro lidskou výživu a podporu zdraví. O skvělých vlastnostech konopí se bohužel ale v mainstreamových médiích zatím moc nemluví. Potraviny z konopí posilují imunitní systém a jejich zdravotní přínosy jsou velmi široké:

 • Udržují zdravé srdce - snižují hladinu cholesterolu, zabraňují ucpávání cév
 • Zdravá mysl – zlepšení paměti, snížení depresí, podpora dobré nálady, prevence Parkinsonovi a Alzheimerovi nemoci
 • Hubnutí a správné trávení - přirozeně potlačuje chuť k jídlu a vyvolává dlouhodobý pocit nasycení, snižuje chuť na sladké, vysoké množství rozpustné vlákniny udržuje trávicí trakt zdravý a čistý, snadno odstraňuje problémy jako nadýmání či zácpa.
 • Zdravá pleť - konopný olej proniká do vnitřní vrstvy pokožky a podporuje intenzivní růst buněk, pokožka je tak hladší a zářivější. Konopí také pomáhá při léčbě kožních onemocnění, jako je lupénka, akné či ekzém.
 • Prevence rakoviny – vysoký obsah rostlinných sterolů a antioxidantů pomáhá snižovat riziko vzniku určitých typů rakoviny

Kosmetický průmysl nezůstal pozadu a začal využívat léčivý efekt konopí. Produkty z konopí mají velké zastoupení vzácných nenasycených mastných kyselin, kyseliny linolové a kyseliny stearidonové, dále fytosterolů, minerálů a vitamínů. V naší nabídce mastiček a kosmetiky je používán nejen konopný olej, ale také konopný extrakt s unikátním komplexem cannabinoidů zajišťující komplexní obsah účinných látek z konopí a širokospektrální obsah mastných kyselin. Olej z konopí kožní buňky vyživuje, čistí a upravuje jejich hospodaření s vodou, napomáhá odstraňování odumřelých buněk a urychluje zdravé buněčné dělení. Konopná kosmetika:

 • navrátí vaší pokožce přirozený a mladistvý vzhled,
 • chrání pokožku před infekcemi,
 • bojuje proti předčasné tvorbě vrásek,
 • zamezuje ztrátu vlhkosti kůže
 • posiluje funkci hydrolipidového pláště
 • léčí akné, opary, vyrážky, různé ekzémy, lupénku….

A jak se technické konopí pěstuje?

Hlavní environmentální pozitiva jsou v oblasti pěstování konopí v porovnání s bavlnou, kde na jednotku plochy má konopí až 4 x větší výtěžnost vlákna než bavlna, konopí potřebuje o více než polovinu méně vody pro zavlažování než bavlna, konopí potřebuje o 95 % méně agrochemie (herbicidy, pesticidy, insekticidy a hnojiva) než bavlna. Bavlna je nejvíce zatěžující zemědělskou plodinou - pěstuje se na cca 3 % zem. půdy globálně, ale spotřebovává téměř 30 % agrochemie. Konopí také díky své nenáročnosti při pěstování a svým hlubokým kořenům pomáhá revitalizovatvyčerpanou zemědělskou půdu. Kořeny konopí jdoucí do hloubky až jednoho metru, rozrušují půdu a umožňují tak přístup vláhy a živin do větších hloubek půdy. Konopí má také obrovský rekultivační potenciál díky své schopnosti odstraňovat z půdy těžké kovy a podle nových studií také radioaktivitu.