Jak správně pečovat barefooty, aby vám dlouho vydržely


Barefooty se čím dál tím víc stávají populárnější obuví. Umožňují nám totiž užít si přirozenou chůzi a našemu zdraví přinášejí celou řadu benefitů doslova od chodidel až po hlavu. Aby nám ovšem barefooty mohly dobře sloužit a byly pořád krásně pohodlné, je třeba se o ně správně starat. V našem článku se podíváme na několik praktických tipů, jak o barefooty pečovat, jak je čistit, impregnovat a jak se k nim chovat, když je budeme nosit ve městě nebo v přírodě.

 

Čištění barefootů


Svrchní látkovou část barefootů čistěte vždy ručně s pomocí vlhkého hadříku a jemného mýdla nebo teplé mýdlové vody. Nikdy barefooty nedávejte prát do pračky ani je nevystavujete agresivním chemikáliím jako jsou bělidla nebo odstraňovače skvrn. A nezapomeňte ani na podrážku - z ní nečistoty odstraňte nejlépe kartáčkem.

Pokud jsou barefooty opravdu silně znečištěné, vyjměte z nich vložku a ponořte je do teplé mýdlové vody (maximálně na 30 minut). Poté je v ruce jemně vyždímejte, aby voda prošla skrz vlákna, a pak je pro odstranění mýdla propláchněte ve studené vodě. Pak už jen boty stačí nechat uschnout. Stejným způsobem se také můžete postarat o vyčištění stélek barefootů.

Mokré barefooty sušte vždy při pokojové teplotě. Intenzivní teplo z ohně nebo topení jim moc nesvědčí.

Náš tip

Abyste dušení barefootů urychlili, dejte do nich staré noviny noviny nebo jiný savý papír, který podle potřeby vyměňte.

Stabilní a jistá chůze

V těhotenství se ženám mění umístění těžiště těla, styl chůze a vzhledem k rostoucímu bříšku i výhled pod nohy. Z toho důvodu může být někdy těžké udržet správnou rovnováhu a stabilitu. V tomto období navíc tělo produkuje hormon relaxin, který způsobuje uvolnění pohybového aparátu, včetně kotníků, které se mohou jevit trochu “povolené”. Právě proto je pohodlná obuv a jistota při každém kroku v těhotenství opravdu důležitá. A to nejen v něm.

Pokud nosíte nevhodnou obuv, například se silnou pevnou podrážkou, připravujete se o kontakt s povrchem. Proto vám může i drobný kamínek, na který došlápnete, doslova rozhodit rovnováhu. Při nošení barefoot bot s tenkou, ideálně protiskluzovou podrážkou vnímáte terén mnohem přesněji a citlivěji. Díky tomu zlepšíte držení těla a posílíte své svaly.

kolda-new
Barefooty můžou být i krásné a stylové. Třeba naše modely...


Zdravé pánevní dno

Co je to vlastně pánevní dno? Jedná se o skupinu svalů a tkání ve tvaru “misky” v naší pánvi, která poskytuje podporu orgánům v břiše, včetně močového měchýře a dělohy. Proto by se o zdraví pánevního dna měly zajímat opravdu všechny ženy. Pokud je totiž naše pánevní dno příliš stažené, nebo je v něm nějaká blokáda, může způsobovat bolestivou menstruaci nebo pohlavní styk. Správně uvolněné pánevní dno pak zvyšuje možnost otěhotnění, a také zmírnění porodních bolestí.

Největší napětí a blokace pánevního dna si přivozujeme nošením bot na vysokých podpatcích. Podpatky totiž přispívají k posunu těžiště těla, což vede ke změně postavení pánve a k přetížení svalů a tkání pánevního dna.

Jak poznat obuv, která nám nesvědčí

Možná si říkáte, že máte spoustu pohodlných bot (např. tenisky, balerínky nebo žabky), které mají rovnou podrážku a chůze v nich je bez problému. Zkuste se na ně podívat pečlivěji, respektive na vaše nohy po chůzi v těchto botách. Správná obuv by vám neměla způsobovat nikde otlaky a už vůbec ne puchýře. Nejkritičtějšími místy jsou v tomto směru - prsty na nohou, paty, oblast Achilovky, a v případě balerínek oblast kolem jejich vykrojení. Zajímavým testem pro vás pak může být malý pokus, kdy jeden týden budete chodit pouze v barefootech a potom si zkusíte obout vaši standardní obuv. Jaký to asi bude pocit?

Obuv, která není vhodná pro vaše nohy

Boty, které jsou pro naše nohy nejméně vhodné:

  • Vysoké platformy - Kvůli této obuvi ztrácíme přirozený kontakt s povrchem. I drobná nerovnost tak může způsobit rozhození rovnováhy, pád nebo dokonce zranění. Není proto divu, že tyto boty byly dokonce vyhlášeny jako nejnebezpečnější (ve smyslu způsobených zranění při chůzi).

  • Boty s úzkou špičkou - Úzká špička deformuje přirozený tvar chodidla a nohu dostává do nepříjemného sevření. Výsledkem jsou nejen otlaky, ale případně i bolesti zad, hlavy a další nepříjemnosti.

  • Boty na podpatku - U žen velmi oblíbené, ale našim chodidlům až takovou radost neudělají. Boty s vysokými podpatky naše nohy dostávají do velmi nepřirozené pozice, a stejně jako boty s úzkou špičkou mají poněkud negativní vliv nejen na náš pohybový aparát.

  • Žabky - Ideální na pláž, ale coby běžnou obuv byste žabky nosit neměli. Proč? Jejich nošení totiž může způsobovat bolesti kotníků a zad. Podle několika výzkumů lidé při nošení žabek mění přirozený rytmus své chůze, a navíc svými prsty na nohou svírají část, která drží botu na noze, takže pohodlí při dlouhodobém nošení žabek nehrozí.

 

Netvrdíme, že musíte automaticky vyházet všechny boty, které jste doposud nosili, ale ty výše zmíněné by určitě neměli být každodenní součástí vašich outfitů a obouvat byste je měli spíše výjimečně.

Zkuste si pořídit jeden pár barefootů a uvidíte, co na tu změnu budou vaše nohy říkat. Pro jarní sezónu tady máme například skvělý model.

kolda-new-2
Barefoot boty KOLDA 2.0 Light Grey-White