S čím mohou pomoci barefooty

S čím mohou pomoci barefooty 

 BHMP-Studio--20headerBHMP-Studio--20header

Barefooty chůze je čím dál tím více oblíbené a vůbec není divu! Jsou to totiž boty, které respektují tvar chodidel, neomezují je a umožňují využívat všechny jejich svaly a funkce v plném potenciálu. Správně fungující chodidlo je totiž základ pro správné držení těla, což nám dokáže pomoci s mnohými problémy, se kterými se dnešní generace velice často potýká.  

S čím vším vám tedy mohou barefooty pomoci? 

Přirozenější způsob chůze 

Díky barefootům je noze umožněno pracovat přirozeně, i když je obutá. Původně totiž naše nohy nebyly navyklé na tvrdé podrážky, které jsou běžně využívané v konvenční obuvi. Ta často utěsňuje naši nohu a máme z ní různé deformace chodidel či zdravotní problémy. Barefootová bota respektuje tvar nohy, neomezuje ji a umožňuje využívat všechny její funkce. To znamená, že jsme schopni úplně vnímat terén a na základě těchto informací správně, a hlavně přirozeně, nastavovat držení těla. A tak se pomocí barefootů vracíme zpátky k základním nastavením našeho chodidla i celého těla. 

Zdravější způsob chůze 

Jak už jsme naznačovali, barefoot chůze se stává pomyslným synonymem pro zdravou chůzi. Zjednodušeně je to vlastně napodobování chůze naboso, což může být velice prospěšné pro naše zdraví obecně. Díky přirozenému posilování svalů v chodidle přecházíme jejich deformacím a také lépe držíme tělo. Mnozí lidé využívají chůzi naboso i jako fyzioterapeutickou metodu zvanou akupresura, kdy pomocí vjemů z povrchu ovlivňujeme reflexní body na chodidlech a uvolňujeme celé tělo například od stresu. Barefooty se tak stávají na plné čáře několikanásobným vítězem nad konvenční obuví, co se své multifunkčnosti týče. 

Konec deformací chodidel 

Velkou část populace dnes trápí zdeformovaná a bolavá chodidla. A bodejď by ne, když se je od útlého věku snažíme dost často doslova narvat do bot různých tvarů, tlouštěk, s úzkými špičkami, nízkými nárty a bůhví čím dalším. Naše chodidla zkrátka dostávají zabrat a ztrácí jejich přirozenou funkci. Je to škoda, protože většina lidí se rodí se zdravýma nohama i držením těla. Nezoufejte ale, pomocí barefootů se dají tyto deformace částečně nebo i úplně napravit. Chce to jen trpělivost a výdrž. 

Srovnání plochých chodidel 

Asi si říkáte, jak je možné dát plochá chodidla do pořádku, když už jste vyzkoušeli miliony různých věcí a pořád nic? Zkuste to pomocí barefoot chůze, která už ze své podstaty ”probouzí” ochablé svaly v chodidle a tím vrací chodidlo do své přirozené polohy. Pouhou výměnou obuvi a chůzí tak můžete docílit srovnání plochých chodidel během relativně krátkého času. 

Přejdou bolesti zad a chodidel 

Možná už tušíte, že společně se správným držením těla a posílením svalů v chodidlech, odchází dost pravděpodobně i různé bolesti. Bolest totiž upozorňuje na to, že je s tělem něco v nepořádku. A když posílíte nohu a narovnáte postoj, pak se můžete zbavit bolestí v bedrech, krční páteři, v chodidlech i celých nohách. 

Úleva od úzkých “normálních” bot 

Mimo všechny zdravotní benefity, které jsme zmiňovali výše, se vám díky barefootům hlavně uleví. Často boty svírají nohu tak, že se nám nepřirozeně deformuje a pak třeba i bolí. Barefoot obuv má dostatek místa pro prsty i celé chodidlo, nechává nohu v její přirozené poloze a pocitově ji nic nezužuje. Jednoduše, po několika prvních měsících a vytrénování svalů v chodidle, jsou barefooty to nejpohodlnější, co si na nohy můžete obout. 

Na závěr vám přiložíme příběh našeho zákazníka na cestě se stát barefootistou, ať vidíte, že se opravdu dokážou díky změně obuvi dít “zázraky”: 

“Barefooty jsem si původně koupil na cvičení tai chi do tělocvičny po vzoru kamaráda fyzioterapeuta. Na Velikonoce jsem si je vzal na procházku do lesa a ty pocity mě naprosto uchvátili. Do týdne jsem měl druhé na venkovní chození a od té doby na chůzi téměř výhradně nosím BF. Jako veliký bonus hodnotím samovolně spravené dlouhodobě propadlé obě příčné klenby chodidel. Samovolně rozumějte pouhým chozením v BF ????