Proč byste si měli oblíbit výrobky z technického konopí?

Technické konopí člověk používá již téměř 10.000 let a je možné z něj vyrobit více než 20.000 různých produktů. V posledních desetiletích bylo nicméně navzdory svým úžasným funkčním vlastnostem upozaděno nejen díky své sestře konopí setému – tedy marihuaně, ale hlavně díky různým lobbystickým tlakům. Hlavním cílem značky Bohempia je vrátit konopné produkty do každodenního lidského života a používání. Proč? Protože bavlna vás nezahřeje…

Jak je to s konopím v textilním průmyslu?

Z technického konopí je možné lokálně v Evropě i České republice vyrábět kvalitní boty, oblečení a doplňky (například opasky, batohy nebo ponožky). Technické konopí přináší do oblečení a obuvi ty vlastnosti, které se moderní doba snaží nahradit novými technologiemi. Tyto technologie ale ve většině případů přinášejí výrazně zvýšenou zátěž pro životní prostředí. Navzdory tomu konopí je rostlina pěstovaná a zpracovávaná v našich klimatických podmínkách bez jakékoli zátěže.

Konopí je vysoce funkční přírodní materiál ceněný především pro antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Navíc má konopí přirozené termoregulační schopnosti – to znamená, že v létě chladí a v zimě hřeje. Konopné vlákno saje až čtyřikrát více vlhkosti než jiné materiály, snižuje tím tedy problem souisející s nadměrným pocením. Konopí pohlcuje 95 % UV záření a díky nepřítomnosti bílkovin nepřitahuje moly. Konopné vlákno je velmi pevné a díky tomu mají výrobky z něj delší životnost. Navzdory tomu je to materiál prodyšný a na dotek měkký a příjemný.

 

Jak a kde se technické konopí pěstuje?

Hlavní environmentální pozitiva jsou v oblasti pěstování konopí v porovnání s bavlnou, která je dnes často používaným materiálem na výrobu oblečení. Bavlna je nejvíce zatěžující zemědělskou plodinou – pěstuje se na cca 3 % zemědělské půdy, ale spotřebovává téměř 30 % agrochemie, tj. hnojiv.

Konopí má na jednotku plochy až 4 x větší výtěžnost vlákna než bavlna – vypěstuje se ho zkrátka vice na menší ploše. Konopí spotřebuje o více než polovinu méně vody pro zavlažování a o 95 % méně chemických hnojiv (herbicidy, pesticidy, insekticidy a hnojiva) než bavlna.

Konopí také díky své nenáročnosti při pěstování a svým hlubokým kořenům pomáhá revitalizovat vyčerpanou zemědělskou půdu. Kořeny konopí jdoucí do hloubky až jednoho metru rozrušují půdu a umožňují tak přístup vláhy a živin do větších hloubek půdy. Konopí má obrovský rekultivační potenciál díky své schopnosti odstraňovat z půdy těžké kovy a podle nových studií také radioaktivitu.

Na rozdíl od bavlny může být konopí pěstováno v našich klimatických podmínkách a tak není nutný jeho dovoz. Tím se snižují náklady na dopravu i velká zátěž našeho životního prostředí.


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení