Pozitivní vliv konopí na globální oteplování

Všude kolem nás dnes roste chuť nastolit nový typ společnosti – společnost udržitelnou a zodpovědnou. Abychom toho jednou opravdu dosáhli, musíme změnit náš životní styl a také způsob výroby a spotřeby. A k tomu nám může výrazně pomoci technické konopí, které je bohužel často zapomenuté ve stínu za marihuanou nebo CBD produkty.

Globální oteplování je zvyšování průměrné teploty na naší planetě a je způsobeno přibývající koncentrací skleníkových plynů ve vzduchu, zejména vyššími emisemi oxidu uhličitého. Oxid uhličitý zachytí teplo v atmosféře a brání jeho uvolnění dál do vesmíru. Toto oteplování způsobuje spoustu potíží včetně prudkých změn počasí, sucha a vzestupu hladiny moří v důsledku tání ledovců.

Co na to konopí?

Rostliny konopí jsou schopné proti tomuto vzrůstu oxidu uhličitého bojovat. Během fotosyntézy konopí odstraňuje oxid uhličitý z atmosféry a vytváří látky, které použije k dalšímu budování struktury rostliny. Na konci tohoto procesu se jako vedlejší produkt uvolňuje kyslík zpátky do atmosféry. Podobný účinek na globální oteplování mají také stromy. U těch je ale problém v tom, že rostou příliš dlouho a vyžadují více prostoru. Naopak konopí roste rychle a není moc náročné na prostor, lze tedy rostliny pěstovat blízko u sebe. Na stejné ploše můžeme zasadit mnohem víc konopí než stromů, a tak zvyšujeme vliv na absorpci oxidu uhličitého. Rostliny konopí mohou navíc růst na téměř kterémkoli typu půdy a v jakýchkoli podmínkách, jsou dokonce mrazuvzdorné. Konopí pro pěstování potřebuje poměrně málo vody a nevyžaduje téměř žádná hnojiva či chemikálie k tomu, aby rostlo zdravě a bez škůdců.

Konopný toaletní papír

Stonky konopí mohou být po rozdělení na vlákno a pazdeří využity na řadu různých produktů, na jejichž výrobu se dnes vytěžuje dřevo. Pozitivní je, že zpracováním konopí dlouhodobě uložíme oxid uhličitý a zabráníme jeho okamžitému návratu zpět do atmosféry (tzv. CCS, Carbon Capture & Storage). Z vlákna konopí lze vyrobit papír nebo tepelná izolace. Z pazdeří se dá dělat konopný beton a vláknité desky, které je možné použít ve stavebnictví nebo nábytkářství. Zajímavou alternativou by mohl být toaletní papír vyrobený z konopí, jelikož světová denní spotřeba toaletního papíru se rovná 27 tisícům pokácených stromů. Konopí je vhodnou náhradou za dřevo také proto, že jeho vlákno je odolnější a může být recyklováno častěji než dřevní vlákno. Z jednoho hektaru konopí vznikne každý rok 4x více celulózových vláken než z jednoho hektaru lesa za celou dobu jeho existence, a to bez poškozování životního prostředí při sklizni. Konopí tak navíc umožňuje přirozenou obnovu lesů. Lze jej mimo jiné využít k výrobě paliva, které je energeticky bohaté a levné na výrobu. K tomuto účelu dnes slouží hlavně ropa, která má negativní vliv na nárůst emisí skleníkových plynů, zejména v důsledku spalování fosilních paliv. Fosilní paliva jsou dnes v přírodě už téměř vytěžena a svět za ně naléhavě potřebuje najít náhradu.

Průmyslová revoluce konopí

Pokud by konopí nahradilo ropu a dřevo v použití jakožto paliva, stavebních a papírových výrobků, mělo by to ještě větší pozitivní vliv na naše prostředí a globální oteplování a tato náhrada by byla více než dlouhodobě udržitelná. Je tedy na čase přestat vnímat konopí negativně, ať už ve smyslu společenském či politickém, a začít se soustředit na jeho pozitivní vlastnosti, protože se může brzy ukázat jako zásadní prostředek boje proti globálnímu oteplování.

#hempinside #responsiblesociety #industrialhemprevolution

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení